Vai Krievija ir tālu 

Savā dienasgrāmatā varu rakstīt, kas mani uztrauc.

Es līdzi dzīvoju Krievijas žurnālistes Annas Poļitkovskas slepkavībai. Pirms viņas Juris Ščekočihins… bez viņa uzvārda neiztika Ļiteraturnaja Gazeta, bet bez tās neiztika Atmodas laika Latvijas inteliģence, daudz tur bija to uzvārdu, kas rakstīja patiesību.

Pēdējo gadu laikā tikai Novaja Gazeta nogalināti 3 žurnālisti, pavisam – vairāki desmiti… Vai mēs to zinām? Vai tas attiecas uz mums? Tas notiek dažus simtus km , 1000 km attālumā… Tas notiek šodien, mūsu laikā. Tajā laikā, kad mūsu problēmas ir, kādā amatā kurš tiks un ko ievēlēs Saeimā.

Ja es nebūtu studējis Ļeņingradā, kas tagad Pēterburga, diez vai spētu tā īsti to izprast, jo būtu audzis savās latviešu problēmās, kas tomēr nekur tālu nesniedzas, vai arī teorētiski visu apskata. Tur es ieraudzīju pasaules procesus un sajutu pasaules elpu. Par to atsevišķs stāsts. Bet ir labi, ja mēs mākam pacelt acis pāri savai sētai, ja ieraugām cik pasaule liela un cik maza savā saistībā.

Ka sirds sažņaudzas par katrām sāpēm.

Otrs – Krievijas konflikts ar Gruziju, kas joprojām var pāraugt lielākā konfliktā. Tas mums labāk saprotams, jo visu laiku šāda ienaidnieka lomā bijām mēs, Latvija. Nu pēkšņi metās uz Gruziju, (iemesls – spiegu skandāls, kādi gadās ik pa brīžam), bet ar kādu vērienu norit šī cīņa! Tas skaidri parāda un atklāj Krievijas īsto seju – dot tikai komandu, vai izrādi tik savu nepatiku, un visi metās meklēt izpatikt. Gruzīnu restorāni, kazino, uzņēmumi, katrs pēc uzvārda tiek meklēts, vai nav iemesla izsūtīt un izsūta arī, arī šodien lidmašīna aizlidojusi.

Mums, latviešiem, tas īpaši būtu jāsaprot, jo 1937.gadā tāpat tikai izķerti un nošauti latvieši, visā plašajā Krievijā, desmitiem tūkstošiem, vīrieši. Visa Skaidrītes senči, tikai tēvs bija aizbraucis no Krasnojarskas uz Tāliem Austrumiem un tā palicis dzīvs.

Ielieku kādus daiļrunīgus tekstus tiem, kas saprot. Arī Jurijs Rosts ir zināms žurnālists un rakstnieks no Atmodas laika.

Я — учитель истории, не могу не вспомнить известную цитату из Мартина Нимеллера, немецкого лютеранского пастора, который был арестован нацистами и отправлен в лагерь:

«Сначала они пришли за коммунистами; я ничего не сказал, потому что не был коммунистом. Потом они пришли за евреями. Я и тогда промолчал, потому что я не еврей. Потом они пришли забирать рабочих — членов профсоюзов. Потом они пришли за католиками. Я ничего не сказал, потому что я протестант. Когда они, наконец, пришли за мной, говорить было уже некому».

Так перерождается общество, если молчит, пока то одних, то других берут на карандаш.

Юрий РОСТ

Я — ГРУЗИН

Я отношусь к правительству и президенту так же, как они ко мне. Мне на них наплевать

И на вверенное им население, средства массовой информации и особо ведущих телевизионных журналистов наплевать тоже. Им не бывает стыдно.

Великий русский писатель Виктор Астафьев публично назвал наше население «сукой» за беспамятство и безразличие. Это определение не относится к народу России. Оно не касается тех, кто помнит родство русской и грузинской культуры, веры. Кто не участвует в шовинистической истерике, не поддерживает мракобесия и безумия, за которые будет стыдно.

Более двух веков мы притирались друг к другу. Терпели друг друга, чтобы вырастить чувство, на которое посягнули временно управляющие Россией.

(О глупости грузинского руководства пусть пишут грузины).

Безумие в политике лавинообразно. Сегодня открыта охота на тех, кто носит грузинскую фамилию (взрослых и детей), завтра будете сжигать книги Думбадзе, Амирэджиби, Галактиона Табидзе (а заодно с ними — стихи Пушкина и Лермонтова, Ахматовой, Пастернака, Мандельштама, Ахмадулиной, писавших о Грузии и переводивших ее поэтов). Запретите музыку Канчели, спектакли Стуруа, смоете эмульсию с фильмов Данелии, Иоселиани, Хуциева, Калатозова, переименуете грузинские улицы в столице и сотрете память. О себе.

А Грузия будет жить. И мы, кто дружил и любил, будем дружить и любить. И поддерживать друг друга. В противостоянии людей России и ведомого слепыми поводырями населения проиграет последнее.

Не любящие, да не любимы будут. Никем.

Сегодня я, русский человек, — грузин. И горжусь этим.

09.10.2006

7 komentāru

  1. Maarts saka:

    Tas atkarīgs, vai Okupācijas pieminekli pārdaugavā jauksim nost šogad vai atliksim uz kādu no nākamajiem gadiem.

  2. admin saka:

    kāpēc uzreiz tik traki?

  3. Maarts saka:

    Nu re, cik tur ilgi bija jaagaida, kameer konflikts Gruzijaa patieshaam nonaaca liidz karam. Varbuut uztaisaam aptauju-prognozi, peec cik gadiem tas pats notiks arii Latvijaa? Atbilzhu varianti varetu buut aptuveni – 1, 2, 3 vai 4 gadi.

  4. jaana saka:

    Saharovs arī ir Krievija… Gribētos redzēt to filmu,lieli cilvēki uzrunā un liek padomāt.

  5. Pupalaks saka:

    Krievijā vienmēr ir bijis bardaks! Nezinu kā viņi tur kaut ko var sakārtot, pārāk senas tradīcijas sistēmas graušanā, tāpēc jau tie stingrie režīmi tik kaut ko izdarīja, protams, par to bija jāmaksā sava cena!
    Savas acis jau var vērst arī uz Āfriku, kur liela daļa mirst badā, ar laiviņām cenšas tikt uz Spānijas krastiem, bet tālāk jau logs vaļā – visa ES. Tāpat Ziemeļkoreja, kas kā spītīgs bērns grib savā smilškastē spēlēties ar atombumbām. Arābu un kristiešu nesaskaņas. Terorisms, ledus kušana Ziemeļpolā….. tā vēl var ilgi turpināt. Varbūt liekas, ka tas sākumā mūs neietekmē, bet kā teica vienā filmā – Zeme taču ir apaļa (esam vienā laivā)!!!

  6. Maarts saka:

    Tāda ir Putina Krievija. Un tādi līdz ar to ir arī mūsu štābisti, kas ar Putina bildēm iet pret latviešiem bļaustīties uz Latvijas zemes. Nav brīnums, ka Aivaru Gardu gandrīz nosita.

  7. Dace saka:

    Nu tas ir veids kā Krievijā risina problēmas. Prezidents gan apsolīja pielikt visus spēkus, lai atrastu slepkavu. Varbūt atradīs, varbūt ne. Nedomāju, ka Krieviju uztrauc kaut kādi protesti vai demonstrācijas. Žurnālistes vairs nav, viņa nekad neko vairs nerakstīs.

Pašlaik komentāri ir slēgti šim rakstam.

Powered by WordPress