Vēlos jūs iepazīstināt ar kādu interesantu brīvā pirmkoda* programmatūru – OpenLP. Šī programma jau sākotnēji tika veidota vienai konkrētai auditorijai un mērķim – kā slavēšanas kalpošanas sastāvdaļa.
Lielākā daļa baznīcas kalpotāju, kuri saskārušies uzdevumiem regulāri lielākai auditorījai gatavot dažādas dziesmu un Bībeles rakstu vietu prezentācijas (tās attēlojot ar projektora palīdzību), ir nonākuši līdz secinājumam, ka tradicionālais risinājums – izmantot PowerPoint tipa programmatūru, ir gaužām neērts un neparocīgs.
Ar tipiskiem atslēgu vārdiem meklējot internetā minētās problēmas risinājumu, pirmie meklēšanas rezultāti mūs iepazīstina ar ideālām, šim nolūkam paredzētām programmām (piem. Media Shout), kuras diemžēl ir par maksu. Lielākai daļai baznīcu šīs programmas iegāde ir par dargu un reizēm rezultātā tiek apsvērta doma atgriezties atpakaļ pie tradicionālā risinājuma – dziesmu grāmatām!
Patiesi liels paldies projekta OpenLP (www.openlp.org) vadītājiem, par lielisko iespēju bez maksas izmantot šo prezentācijas programmu, kas funkciju un iespēju ziņā daudz neatpaliek no “maksas” programmatūrām. Vietām pat gribētos teikta, ka OpenLP ir pat soli priekšā citiem – piemēram ar to vien, ka tā vienlīdz labi darbojas uz visām trim izplatītākajām operētājsistēmām – Linux, Windows un Mac, un tās programmēšanā ir iesaistīti tie, kas paši to izmanto un zina kādas funkcijas ir patiesi nozīmīgas un vajadzīgas, kā arī ir pietiekami pieejamas tās lietošanas pamācības. Interesanti arī redzēt šai kartē to, ka šī programma ir aktuāla un tiek izmantota visdažādākās pasaules vietās.
OpenLP un citu šāda veida programmas ērtums slēpjās sekojošās iespējās:
- prezentāciju operatoram ir iespēja uz otra (sava datora) ekrāna veikt neatkarīgas darbības, nepārtraucot uz projektora attēloto prezentāciju;
- izmantot programmas dziesmu meklētāju, ar kura palīdzību ātri un opratīvi dziesmu arhīvā pēc atslegvārdiem var sameklēt un sagatavoties nākamam “slaidam”;
- līdzīgi kā ar dziesmām – izmantot ievietotās datorbībeles rakstu vietu meklētāju;
- ērti sagatavot prezentāciju tēmas (latviski tās mēdz saukt par “kažociņiem”) un ievietot jaunas dziesmas;
- caur programmu attēllot jau iepriekš minētās PowerPoint prezentācijas, atsevišķus attēlus vai video materiālus.
Uz doto brīdi lejuplādēšanai pieejama stabilā OpenLP 1. versija (openlp.org 1.2.9), bet projekta aizkulisēs norisinās nopietni darbi pie programmatūras 2. versijas, kas testa nolūkiem brīvi pieejama un lejuplādējama. Ja kāds tiešām vēlās dzirdēt papildus informāciju par darbu pie šīs programmas 2. versijas, iesaku noklausīties šo interviju (http://geeksandgod.com/episode135).
Kā jau iepriekš stāstīju, ar šo programmu var veikt līdzīgas elektroniski sagatavotu - vizuāli noformētu ideju priekšstatīšanas/prezentēšanas funkcijas (kā ar ierasto MS PowerPoint vai citu līdzīgu programmu), bet ar vēl plašākām iespējām tieši baznīcu/draudžu kalpošanās…! Ar to var uz ekrāna attēlot ne tikai ierasto MS PowerPoint failu saturu, bet arī sagatavoto dziesmu vārdus un pat Bībeles rakstu vietas.
Runājot par Bībeles rakstu vietām, vēlos izcelt vēl kādu šīs programmas “brīnišķīgu” iespēju - paralēlu Bībeles rakstu vietu atspoguļošanu no divām dažādām Bībeles versijām! Respektīvi, ar šīs programmas palīdzību jums ir iespējams paralēli skatīt, piemēram, kādas dzimtās valodas Bībeles tulkojuma tekstu ar angļu vai pat ebreju valodas tulkojumu.
* Brīvās jeb atklātā pirmkoda programmas ir tādas programmas, ar kurām kopā to lietotāji vai vienkārši entuziasti var iegūt arī kodu jeb recepti no kā tās ir izveidotas. Šādā veidā programmas var augt un attīstīties, cilvēki var tās pilnveidot, modificēt un pielāgot savām vajadzībām. Šāds programmu izstrādes veids balstās uz Brīvās programmatūras kustības popularizēto ideju par to ka “zināšanām ir jāpieder sabiedrībai” un mums ir tiesības zināt kā veidotas mūsu programmas.
Jaunākie komentāri
Jānis / pirms 73 mēn.
Astere / pirms 75 mēn.
Jānis / pirms 75 mēn.
guntabl / pirms 76 mēn.
Armands / pirms 77 mēn.